Follow Us
Έκαναν το 4x4 οι Παίδες του μπασκετικού Ζαφειράκη

Με χαρακτηριστική άνεση επικράτησε επί της πρωτοπόρου (ο Ζαφειράκης έχει 2 παιχνίδια λιγότερα) ΑΚΕ Πιερίας η ομάδα της Νάουσας το μεσημέρι της Κυριακής.

mpakar

Η ομάδα του Ηρακλή Τούφα μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη από πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να βάλει της βάσεις αυτής με τον πίνακα του σκορ να δείχνει (27-17) στην λήξη του.

za

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΚΕΠ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να μειώσει στο σκορ και κρατώντας σε εγρήγορση το κοινό που γέμισε το κλειστό γυμναστήριο Νάουσα (43-37).

za

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης εκμεταλλεύτηκε τις  επιθετικές αρετές του και με καλή άμυνα πήρε διαφορά 15 πόντων, ξεκαθαρίζοντας την ανωτερότητά του στο παιχνίδι (60-45).

za

Στην τελευταία περίοδο οι παίδες της ομάδας της Νάουσας συνέχισαν να σκοράρουν με ευκολία, μεγαλώνοντας το προβάδισμα τους για το τελικό (80-57)  και δείχνοντας πως αποτελούν το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Α΄Ομίλου της Β΄φάσης της ΕΚΑΣΚΕΜ.