Σάββατο, Μαϊος 04, 2024
Follow Us
Νικητής στο ντέρμπι με τους Αετούς Βέροιας ο Ζαφειράκης-Αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας (video+φωτορεπορτάζ)

Ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο Νάουσας.

karste

Ο Ζαφειράκης μπήκε δυνατά στον αγώνα και χάρη στην καλή του άμυνα και ζωντάνια των νεαρών παικτών του βρέθηκε μπροστά με 18-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μόλις με 2 πόντους πίσω από τους γηπεδούχους.

Στην αρχή της επανάληψης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα της Βέροιας να παίρνει προβάδισμα ενός πόντους στον δρόμο για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Το φινάλε του παιχνιδιού ήταν δραματικό με την ομάδα της Νάουσας να φτάνει στην μεγάλη νίκη με 59-58, διατηρώντας το αήττητο και βρισκόμενη μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

(18-8) (33-31) (47-48) (59-58)

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας) : Καπνάς, Πουρλίδας Β. 14(1), Δημάκας, Κολτσιάκης, Μουρατίδης 7, Σκουλαριώτης 5, Τρομπούκης 7, Πουρλίδας Δ. 7(1), Μπιλιούρης Δ. 15(4), Μπιλιούρης Α. 4