Παρασκευή, Απρίλιος 26, 2024
Follow Us
Handball: Το Σάββατο εντός ο Ζαφειράκης με τον Αερωπό Έδεσσας

Την ήττα γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του Ζαφειράκη, η οποία αγωνίστηκε το περασμένο Σάββατο εκτός έδρας, απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ο αγώνας της 11ης αγωνιστικής της Handball Premier έληξε με σκορ 30-25, υπέρ των γηπεδούχων.

fpafas

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τον Ζαφειράκη να παρουσιάζει πολύ ποιοτικά χαρακτηριστικά στο παιχνίδι του. Ο έμπειρος και γηπεδούχος ΠΑΟΚ προηγήθηκε με σκορ 7-4 στο 10ο λεπτό, όμως ο Ζαφειράκης αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπέρασε με 8-9 στο 20’ και τελικά οι γηπεδούχοι μπήκαν στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα μόλις τρια τέρματα (13-10).

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει από νωρίς τη διαφορά (18-12 στο 36’). Η ανανέωση που έκανε στους εντός γηπέδου παίκτες έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα, σε αντίθεση με τον Ζαφειράκη ο οποίος σε όλο το ματς χρησιμοποίησε την ίδια «βασική» εφτάδα με μικροαλλαγές. Η κούραση των παικτών του Ζαφειράκη σε συνδυασμό με την εμπειρία των παικτών της δυνατότερης αυτή της στιγμή ομάδα του βορείου ομίλου δεν άργησαν να φανούν και ήδη στο 45’ η διαφορά άερχισε να ξεφεύγει. Στην λήξη του αγώνα ο πίνακας του σκορ έγραφε 30-25. Από την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Μπουμπουλέντρας, Θεοδωρόπουλος και Μαυροδουλάκης.

Το Σάββατο 17/4/2021, ο Ζαφειράκη αγωνίζεται εντός έδρας απέναντι στον Αερωπό Έδεσσας στις 18.00. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί μέσω live streaming. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μπειτε στη σελίδα στο facebook “Ζαφειράκης Νάουσας Handball Team”.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 7-4, 8-6, 8-9, 10-10, 13-10 (ημχ), 17-12, 20-14, 24-16, 27-21, 28-21, 30-25

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπουμπουλέντρας, Πιτανιός, Πινακούδης, Μαυροδουλάκης 5, Βλάχος 1, Τσαγκεράς, Τζουβάρας, Ρότζιος 2, Πίτος 2, Θεοδωρόπουλος 8, Διδασκάλου 1, Τσάτσας 5, Μπιλιούρης, Δάιος, Γαλίτης, Μπόλας 1.