Παρασκευή, Οκτώβριος 25, 2024
Follow Us
Μπάσκετ: Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ ο Ζαφειράκης-Νίκη μέσα στο Κιλκίς

Με σπουδαία εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ ο Ζαφειράκης, καθώς επικράτησε του Αετού Κιλκίς με 63 - 73.

Ο Ζαφειράκης δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα, με την ομάδα των Αετών να βρίσκεται μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 20 - 13. Σταδιακά ο Ζαφειράκης ανέβασε την απόδοση και κατάφερε να πλησιάσει στο ημίχρονο 38 - 35. Στην επανάληψη με πρωταγωνιστές τους Ψαρά και Ζιάνη κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του παιχνιδιού και να περάσει μπροστά με 45 - 57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας κράτησε την υπέρ της διαφορά για να φτάσει στην πρώτη νίκη της χρονιάς με σκορ 63 - 73

Δεκάλεπτα: 20 - 13, 38 - 35, 45 - 57, 63 - 73.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Ψαράς 25, Δάιος, Τσακίρης, Βάιγκαντ 8 (1), Ζιάνης 19 (4), Παπαπέσιος, Σκουλαριώτης 11 (1), Λιόλιος 8, Τσάνε 2, Κελεσμήτος.

Εφήβων

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ - ΜΕΛΙΚΗ: 88 - 69

Νικηφόρα ξεκίνησε η ομάδα του Β. Τσακίρη το πρωτάθλημα των εφήβων. Επικράτησε με 88 - 69 δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή να χρησιμοποιήσει όλους τους διαθέσιμους παίκτες που είχε. Παρά το αρχικό «μούδιασμα» της ομάδας (19 -20), οι παίκτες βρήκαν επιθετικές λύσεις και «έσφιξαν» την άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο (48 - 33 ημ.). Στο δεύτερο ημίχρονο οι έφηβοι «έτρεχαν» με εκατό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αξιόμαχη Μελίκη. Ακολουθεί ρεπό την Κυριακή (20 Οκτωβρίου) μιας και η ομάδα του Άθλου Αλεξάνδρειας παραιτήθηκε.

Παίδων

ΆΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: 97 - 52

Βαριά ήττα γνώρισαν οι παίδες του Ζαφειράκη στην Αλεξάνδρεια. Έχασαν το παιχνίδι με 97 - 52 και έχουν πλέον ρεκόρ μία νίκη και δύο ήττες. Το Σάββατο θα υποδεχτούν τους Αετούς Βέροιας στις 10 π.μ. στο ΔΑΚ Νάουσας.

Πρόγραμμα Σαββατοκύριακου 19-20 Σεπτεμβρίου

Άνδρες: Σάββατο 19 Οκτωβρίου στις 20:30 ΕΓΣ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ-ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ