Σάββατο, Απρίλιος 20, 2024
Follow Us
Ένα βήμα πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή ο Ζαφειράκης-Μεγάλη νίκη επί των Αετών Βέροιας στον πρώτο τελικό (video+φωτορεπορτάζ)

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε το απόγευμα της Τετάρτης η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Ζαφειράκη.

nabee

Η ομάδα της Νάουσας παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα κατάφερε γρήγορα να βρει ρυθμό και να επιβάλει το παιχνίδι της κόντρα στους Αετούς. Η καλή άμυνα και η προσεκτικές επιθετικές επιλογές έδωσαν προβάδισμα 12 πόντων στον Ζαφειράκη στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Νίκου Τούφα είναι καταιγιστική σκοράροντας με μεγάλη ευκολία και παίζοντας σωστή άμυνα κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα μπροστά με 19 πόντους (38-19)

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενη προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Ζαφειράκης είχε την ψυχραιμία και την υπομονή να διαχειριστεί την υπέρ του διαφορά και να κρατήσει τα ηνία του παιχνιδιού (54-36)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί οι Αετοί κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, που όμως δεν ήταν αρκετή για να κάμψει την καλύτερη σε όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος ομάδα της Νάουσας, που έφτασε στην πρώτη νίκη των τελικών με (66-58)

(20-8)(38-19)(54-36)(66-58)

Ζαφειράκης: (Τούφας)- Καπνάς, Πουρλίδας Β-15, Κολτσάκης, Μίσκος, Δημάκας-7, Σκουλαριώτης-2, Πουρλίδας Δ-9, Μπιλιούρης Δ-23, Μπιλιούρης Α-3, Δάιος, Ζιάνης, Μουρατίδης-6