Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ζαφειράκης (Ζαφειράκης-Εύαθλος Πολυκάστρου 60-66) PDF Εκτύπωση E-mail
Articles | ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Συντάχθηκε απο τον/την Σερδαρίδη Σωτήρη on Σάββατο, 05 Απρίλιος 2014 20:43

zafe1Με ψηλά το κεφάλι τελείωσε η αγωνιστική χρονιά για το ανδρικό τμήμα μπάσκετ του Ζαφειράκη.

Στο κλειστό γυμναστήριο Νάουσας ο Ζαφειράκης αντιμετώπισε για τον Εύαθλο Πολυκάστρου στα πλαίσια των play-off  της Α’ ΕΚΑΣΜΕΜ. Ο Ζαφειράκης που είχε γνωρίσει την ήττα στο πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας με (81-57) μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τους Σιδηρόπουλο, Σκουλαριώτη, Ζιάννη, Μίλη, Ιωσηφίδη στο βασικό του σχήμα και μέχρι το έβδομο λεπτό βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ευάθλου παίζοντας κυρίως μέσα στην ρακέτα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με (14-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε (16-26) (07:55) καθώς ο Ζαφειράκης δεν είχε καλές επιλογές επιθετικά. Οι παίκτες του Ζαφειράκη με πιεστική άμυνα και εύστοχα σουτ τριών πόντων κατάφεραν να μειώσουν το σκορ (27-30) (03:27) με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά στο σκορ των Εύαθλο με (35-37).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζαφειράκη μπήκαν μουδιασμένα και ο Εύαθλος άνοιξε και πάλι την διαφορά στο σκορ (39-49) (04:14) με κύριο πρωταγωνιστή τον Ημερίδη. Η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ (40-52) σημειώθηκε δυο λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου για να κλείσει με το (45-55) υπέρ της ομάδας του Πολυκάστρου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζαφειράκη προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή αλλά στάθηκαν άτυχοι στα σουτ που πήραν ενώ ο Εύαθλος προσπαθούσε να συντηρήσει την διαφορά που είχε και του εξασφάλιζε την πρόκριση στον τελικό. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες των δυο ομάδων να χειροκροτούνται από το φίλαθλο κοινό (ανάμεσα τους ήταν και ο δήμαρχος Νάουσας κ. Καραμπατζός).

Το τελικό 60-66 έριξε την αυλαία σε μια άκρως επιτυχημένη χρονιά για το μπάσκετ του Ζαφειράκη και οι άνθρωποι που βρίσκονται γύρω από την ομάδα είναι άξιοι συγχαρητηρίων για την όλη τους προσπάθεια. Παίκτες-Προπονητές και Διοίκηση έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό κάτω από αντίξοες συνθήκες και απέδειξαν πως με την αγάπη τους για τον αθλητισμό και το μπάσκετ στη Νάουσα έχουν βάλει τις βάσεις για ένα ακόμα καλύτερο μέλλον.

Η σύνθεση της ομάδας του Ζαφειράκη:(Τούφας – Πουρλίδας) : Βαιγκαντ (3) , Ιωσηφίδης (25), Ζιάννης (2), Γκανάς (6), Σκουλαριώτης (4), Μίλης (15), Σιδηρόπουλος (2), Μουρατίδης(3), Τούφας, Ψαράς, Χρυσανθακάκης, Βαδόλας.