Τα νέα του μπασκετικού Ζαφειράκη Νάουσας PDF Εκτύπωση E-mail
Articles | ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Συντάχθηκε απο τον/την inaoussa on Πέμπτη, 06 Δεκέμβριος 2018 04:15

basΑΝΤΡΩΝ

Ο Ζαφειράκης δεν κατάφερε να κερδίσει την νεανική ομάδα των Πανθήρων  και ηττήθηκε με 58-64.  Αυτό το αποτέλεσμα ήταν η έκπληξη της αγωνιστικής. Στα άλλα παιχνίδια η πρωτοπόρος Αλεξάνδρεια επικράτησε στην παράταση των Αετών με 69-64, Αριδαια-Βατανιακός=80-62,Αιγίνιο-Μ.Α.Γιαννιτσών =95-62,  Ίκαροι Γιαννιτσών-Κιλκίς=70-52 και ΑΓΕΠ-Έδεσσα=94-49.  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αλεξάνδρεια 18, Αετοί Βέροιας 17, Αριδαία 17, ΑΓΕΠ 16, Ίκαροι Γιαννιτσών 16, Αιγίνιο 15,  Βατανιακός 13, Πάνθηρες 13, Ζαφειράκης 13, Πιερικός 11, Κιλκίς 11, Μ.Α.Γιαννιτσών 11, Έδεσσα 9.  Όσον αφορά το παιχνίδι, η αρχική πεντάδα του Ν. Τούφα τα πήγε περίφημα και ''έβγαζε φωτιές'' σε άμυνα και επίθεση. Το δεκάλεπτο έληξε 29-15 και όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι θεώρησαν δεδομένη την νίκη του Ζαφειράκη. Οι Σκουλαριώτης, Σιδηρόπουλος και Τούφας έδιναν τις επιθετικές λύσεις.Προς το τέλος του δεκαλέπτου η είσοδος του Βαδόλα έδωσε κι άλλο ''καύσιμο'' στις πολύ καλές συνεργασίες των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη οι ''πορτοκαλί''  δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι κάνοντας κακές επιλογές, με αποτέλεσμα να σκοράρουν  μόνον 10 πόντους. Το ημίχρονο έληξε με 39-27. Στην επανάληψη οι Πάνθηρες'' ψαλίδισαν'' την διαφορά και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 πόντους (43-47) σκοράροντας κυρίως με αιφνιδιασμούς. Οι Βάιγκαντ και Ζαχαριάδης έδωσαν λύσεις στην επίθεση από μακριές αποστάσεις. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης είχε την πρωτοπορία στο σκορ έως τα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα. Οι Πάνθηρες με 2 τρίποντα ''μαχαιριές'' προσπέρασαν και κατάφεραν και ανέτρεψαν το ματς. Στα τελευταία 3 λεπτά αποβλήθηκαν με 5 φάουλ οι Σκουλαριώτης και Βάιγκαντ και περιορίστηκαν οι λύσεις  του Ν. Τούφα. Από το παιχνίδι απουσίαζαν οι Μουρατίδης, Πράπας, Ζιάνης, Τούπος, και ο Παυλίδης.   Επόμενο παιχνίδι στην Βέροια με τους Αετούς στις 18.00 στο ΔΑΚ Μακροχωρίου.
ΣΥΝΘΕΣΗ (ΤΟΥΦΑΣ Ν-ΠΟΥΡΛΙΔΑΣ) -Τούφας-Σιδηρόπουλος-Νικολαίδης-Σκουλαριώτης--Βαδόλας-Βάιγκαντ-Μουρατίδης--Δίντσης-Καπνάς,Μώκας, Ζαχαριάδης

ΠΑΙΔΩΝ Το Σάββατο στις 14.00 στη Βέροια , δοκιμάζεται η ομάδα του Θ.Πουρλίδα με τον Φίλιππο. Πρέπει να υπερασπιστεί τους 2 πόντους διαφορά από το πρώτο ματς(58-56) ή να κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ .  Η ομάδα θα παραταχθεί χωρίς προβλήματα και έχει στόχο μόνον την νίκη που θα τον στέψει ''οδηγό'' του ομίλου.